Augļkopas izveidošana

Augļkopa

Vīnkoka zaru formēšana ir balstīta uz augļkopas principa. Formējot daudzgadīgo pamatzaru un uz tā augļkopas, bez šī principa izprašanas, būs grūti saprast to variantu daudzveidību, ar kuriem nāksies sastapties praksē.
Augļkopa sastāv no augļzara* un aizstājējzara**, kas ir izvietoti uz divgadīgās koksnes pamatzara.
Augļzars nodrošina vīnkoku ar ražu nākamajā gadā un tiek izgriezts pēc ražas novākšanas. Bet uz aizstājējzara audzē jaunu augļzaru un jaunu aizstājējzaru. Uz aizstājējzara augošajiem dzinumiem ražu parasti neatstāj.
Augļzars vienmēr atrodas augstāk nekā aizstājējzars. Uz piecgadīga vīnkoka izvieto 4 – 7 augļkopas (atkarīgs no izvēlētās šķirnes), tas ir 30 – 40 katru gadu plaukstošus pumpurus.
Šāds ikgadējs cikls nodrošina vīnkoka nepārtrauktu ražošanu. Augļkopa ir izvietota uz vīnkoka daudzgadīgās koksnes. Daudzgadīgajā koksnē tiek uzkrātas rezerves barības vielas. Jo apjomīgāka daudzgadīgā koksne, jo vīnkoks ir izturīgāks pret nelabvēlīgu ārējo iedarbību un ar lielāku ražas potenciālu.
*augļzars – viengadīgs dzinums, uz kura nākamajā gadā no katra pumpura augs pa dzinumam ar ražu
**aizstājējzars – viengadīgs dzinums, apgriezts atstājot 3 pumpurus

Augļkopas veidošana

Tātad, rudenī ir izauguši vairāki dzinumi. Pašu zemāko dzinumu apgriežam, atstājot 3 pumpurus. Tas būs aizstājējzars, uz tā nākamajā gadā izaugs augļzars un jauns aizstājējzars. Savukārt tuvākais zars būs augļzars, to apgriežam atkarībā no šķirnes, atstājot 3 – 8 pumpurus. Atkarībā no tā cik spēcīgs ir vīnkoks, izveido vairākas šādas augļkopas.

Nākamā gada pavasarī no aizstājējzara audzē divus spēcīgākos dzinumus. Visus dzinumus, kuri aug zem aizstājējzara, ir jāizlauž.

Ko darām tālāk nākošajā rudenī? Izgriežam noražojošo augļzaru. Uz aizstājējzara ir izauguši divi spēcīgi dzinumi, no kuriem zemāko veidojam kā aizstājējzaru, bet tam tuvāko – par augļzaru. Lūk, visa vīnkoka apgriešana.

Augļkopas veidošana 1.gadā

augļkopas izveidošana

1.g.

Vīnogulāja dzinums ar atstātiem pumpuriem (pirmais no kreisās), pa labi – pēc apgriešanas

Augļkopas veidošana 2.gadā

augļkopas izveidošana

2.g.

Vīnogulājs pirms apgriešanas (pirmais no kreisās) un pēc apgriešanas rudenī

Augļkopas veidošana 3.gadā

augļkopas izveidošana

3.g.

Vīnogulājs pirms apgriešanas (pirmais no kreisās) un pēc apgriešanas rudenī

Comments are closed.