Vīnogu audzēšana

Denal

Šķirne Denal

Ko vajadzētu ņemt vērā, ja esat nolēmuši audzēt vīnogas

Lai vai kādas sugas un šķirnes vīnogu audzēsiet, jārēķinās ar zināmu darba ieguldījumu. Tas būtu – pavasarī vīnkoks jāsargā no pavasara salnām, lai neapsalst plaukstošie pumpuri un vēlāk ziedķekari. Te var līdzēt auga apsegšana ar agrotīklu. Es iesaku vēl papildus drošībai vīnogulājus audzēt ar 1-1,5m augstu stumbru, jo ļoti bieži salna sniedzas tikai 0,5m virs zemes.

Vasarā aiz otrās lapas regulāri jāizlauž pazares, kuras attīstās uz augļzara. No daudzgadīgās koksnes jānolauž visus liekos dzinumus.

Rudenī ir ļoti svarīgi pareizi apgriezt vīnkokus, lai nākamajā gadā jūs priecētu skaistie un garšīgie vīnogu ķekari.

Vīnogu audzēšanai ļoti svarīga ir piemērota stādīšanas vieta

Vislabākā vīnogu audzēšanai ir dienvidu nogāze ar vēja aizsargstādījumiem ziemeļu pusē. Ideāli, ja ir aizsardzība arī no rietumu un austrumu vējiem. Laba vieta ir pie mājas dienvidu sienas.
Pavasarī var pavērot, kurā vietā dārzā visātrāk nokūst sniegs, tā arī būs piemērotākā vieta vīnogu stādīšanai.

Jāpievērš uzmanība gruntsūdens līmenim, tam jābūt ne augstākam par 1,2m.

Jānoskaidro vietējā apvidus un klimata īpatnības, kas var būt ļoti atšķirīgas arī pavisam nelielās platībās. Tā, piemēram, atsevišķās Latvijas vietās vairāk iespējama krusa, pavasara un rudens salnas.
Pēdējās pavasara un pirmās rudens salnas ir jāreģistrē, jo, lai jūsu izvēlētajā apvidū būtu iespējams izaudzēt vīnogas, nepieciešamas ir vismaz 120 bezsalu diennaktis (piemēram, bezsala perioda ilgums Zosēnu pagastā vidēji ir 122 dienas) un aktīvo temperatūru summa ( temperatūru summa virs +10°C) – ap 2000ºC. Latvijā kopumā šis rādītājs ir robežās no 1750°C – 2200°C. Ja stādīsiet vīnogas siltumnīcā, tad iesaku stādīt tās ziemeļu pusē, lai nenoēnotu gurķus un tomātus.

vinogu-darzsTāpat paredzamajā vīnogu audzēšanas apvidū ir jānoskaidro zemākā ziemas temperatūra  vismaz pēdējo 10 gadu robežās – šo informāciju var atrast katra pagasta interneta mājas lapā.

Ja veiksiet šādu klimata analīzi par savu apvidu, tas dos skaidru redzējumu par to, cik izturīgu vīnogu šķirni izvēlēties un kādu vajadzētu veidot vīnkoka formu. Jaunākais apkopojums par Latvijas klimata piemērotību lielogu vīnogu šķirņu audzēšanai lieliski attaino vīnkopības perspektīvu.

Ne mazāk svarīga ir šķirnes izvēle

  • Pirmkārt, jāizvēlas šķirnes ar augstas kvalitātes ogām, jo tapēc jau jūs izlēmāt audzēt vīnogas.
  • Otrkārt, šķirnes ar agru ienākšanās laiku (veģetācijas periods līdz 120 dienām), lai ogas pagūtu nogatavoties arī vēsākās vasarās.
  • Treškārt, šķirnei jābūt izturīgai pret dažādām slimībām, un ziemcietībai – līdz -25°C.

Comments are closed.