Vīnogu apgriešana nepieciešama, lai:
- vīnkokam izveidotu noteiktu formu
- normētu ražas un dzinumu noslodzi
Kad jāveic vīnkoka apgriešana
Vīnkoks jāapgriež rudenī, kad ir nobirušas lapas. To var darīt arī visu ziemu, līdz pat pavasarim. Bet, veicot apgriešanu pavasarī, ir svarīgi ievērot, ka to jāpaspēj izdarīt pirms augā sākusies sulas cirkulācija.
Ja šķiet, ka nepratīsiet apgriezt, vai neesiet drošs, ka darāt to pareizi, uzticiet vīnogu apgriešanu speciālistam. Aizbrauksim un apgriezīsim jūsu vīnkokus un arī citus augļkokus. Zvaniet mums uz Vīnogu Dārzu, vienosimies.
Neatstājiet sevi bez nākamā gada ražas!
Vīnogu kopšana un apgriešana pirmajos četros audzēšanas gados
Apskatīsim vīnkoka veidošanu pirmajos četros audzēšanas gados. Piedāvājam visoptimālāko vīnogu apgriešanas variantu Latvijas apstākļiem.
Protams, katrā dārzā situācija var atšķirties, kāds pumpurs neplaukst, kāds dzinums nolūzt vai nenobriest. Nav jābaidās eksperimentēt. Apgriezīsiet pirmajā gadā, redzēsiet kā vīnkoks ataug, tad arī veidosies izpratne par vīnkoka turpmāku apgriešanu. Un, kad vīnkoks dāvās pirmos garšīgos, skaistos vīnogu ķekarus, no to audzēšanas vairs nespēsiet atteikties.
Vīnkoka apgriešana 1. gadā
Vīnkoka vainaga izveidošanai nepieciešami četri līdz pieci gadi.
Pirmajā audzēšanas gadā (zīm.) jāaudzē viens dzinums. Jāizlauž pazarītes pie centrālā dzinuma.
Rudenī dzinums jāapgriež atstājot trīs, četrus pumpurus. Tiem ir jānokoksnējas (t.i. zari krāsojas brūnā krāsā), citādi zari nepārziemo un aiziet bojā. Iestājoties pastāvīgam salam vīnkoks ir jāieziemo.
Zīmējumā redzams vīnkoks pirms apgriešanas (no kreisās) un pēc apgriešanas, zaļā krāsā iekrāsoti jaunie dzinumi.
Vīnkoka apgriešana 2. gadā
Otrajā gadā mazliet slīpi katru uz savu pusi audzē divus dzinumus, jo tad rudenī būs vieglāk dzinumus noliekt horizontālā stāvoklī.
Jaunos dzinumus galotņo, kad tie sasniedz 1,2-1,5m garumu (t.i. 10-15 lapas). Pazares galotņo aiz otrās lapas. Rudenī apgriež atstājot 6-8 pumpurus.
Vīnkoka apgriešana 3. gadā
Vīnkokam ir izteikta augšanas polaritāte, tas nozīmē, ka visspēcīgāk plauks augstākais pumpurs krūmā.
Lai dzimumu augšanu līdzsvarotu, trešā gada pavasarī, pirms pumpuru plaukšanas, pagājušā gada dzinumus izvieto horizontāli.
Ar to panākam, ka jaunie dzinumi būs vienādi spēcīgi, tie nenoēnos viens otru, vīnogu ķekari būs saules apspīdēti, un mazāka iespēja augiem inficēties ar slimībām, kā arī pārredzami varam kontrolēt dzinumu un pazarīšu augšanu.
Kad vīnogas nozied, novērtējam auga spēcīgumu un ražas noslodzi. Vārgos, augšanā atpalikušos dzinumus izlauž, jo tie praktiski nenobriest, bet visu veģetācijas periodu patērē barības vielas.
Ja šķirnei raksturīgi ir 400 gr un lielāki vīnogu ķekari, tad uz viena dzinuma atstāj tikai vienu ķekaru. Mazo ogu un ķekaru vīnogu šķirnēm uz dzinuma atstāj līdz diviem ķekariem.
Svarīgi, ka uz pirmajiem diviem dzinumiem (tuvākajiem pie stumbra) ziedķekarus neatstājam. Dzinumiem ir spēcīgi jāaug un jāuzkrāj pietiekoši daudz barības vielas, lai nākamajā gadā dotu ražu. Tātad apgriežot vīnkoku atstājam tikai pirmos divus dzinumus uz katru pusi. Tuvākos nogriežam, atstājot trīs pumpurus (tie būs aizstājējzari), bet abus tālākos – uz astoņiem pumpuriem (augļzari).
Vīnkoka apgriešana 4. gadā
Ceturtā gada pavasarī augļzari atkal tiek piestiprināti horizontāli. Uz nākamā gada aizstājējzariem un augļzariem ziedķekarus izkniebj.
Un tā izskatās apgriezts vīnkoks ceturtā gada rudenī ->>>>